Make your own free website on Tripod.com
WELCOME TO THE BELLEVUE BREEZE TRACK & FIELD CLUB HOME PAGE
2000 Season Results

HOME

ABOUT OUR CLUB
Coaching Staff/ Parents Association
Club Record Holders
ON THE WATCH
You better "Recognize" (special achievements)
Grandstand view
Tracking them down
Photo Gallery
The Royal Blue Room
2000 Season Results
2001 Season Results

Nebraska Association USA Track & Field
Junior Olympic Championships

Burke Stadium -Omaha, NE- Saturday 06-10-00 to Sunday 06-11-00

Bantam Girls

Long jump:

Kirsten Ramsey, 7'08.25", 41st

800 meter run:

Zenoviah Harnisch, 3:09.23, 6th *
Leah Christians, 3:30.01, 13th

1500 meter run:

Zenoviah Harnisch, 7:01.59, 5th *

Midget Girls

High jump:

Kelly Plageman, 3'10.00", 10th (tie)

Long jump:

Kelly Plageman, 9'10.00", 32nd

100 meter dash:

Kelly Plageman, 16.54, 38th

200 meter dash:

Rhianna Needham, 38.76, 34th

400 meter dash:

Rhianna Needham, 1:37.34, 38th

800 meter run:

Patricia Harnisch, 2:39.53, 2nd *

1500 meter run:

Patricia Harnisch, 5:35.32, 3rd *

Youth Girls

High jump:

April Plageman, 4'10.00", 3rd *
Katheleen Filer, 3'06.00", 16th

Long jump:

April Plageman, 13'10.50", 8th

Triple jump:

April Plageman, 30'01.00", 3rd *

100 meter dash:

April Plageman, 14.35, 26th

Intermediate Girls

Shot put:

Carli Seeba, 34'09.50", 4th *
Amanda Dillard, 34'01.50", 5th *

Discus throw:

Carli Seeba, 123'06.00", 3rd *
Amanda Dillard, 86'02.00", 9th

Javelin throw:

Carli Seeba, 80'06.00", 4th *

100 meter dash:

Monique Baker, 13.28, 4th * -- Finals: 12.99

200 meter dash:

Monique Baker, 27.68, 6th *

400 meter dash:

Danielle Fisher, 1:04.20, 5th (tie) *
Monique Baker, 1:11.60, 12th

Young Women

100 meter hurdles:

Jasmine Brown, 17.05, 2nd *

400 meter hurdles:

Jasmine Brown, 1:16.62, 4th *

Bantam Boys

Long jump:

Thomas Filer, 11'09.50", 8th
Dwayne Murphy, 8'11.75", 23rd
Andrew Huff, 7'08.25", 32nd
Joshua Harnisch, 6'03.00", 36th

100 meter dash:

Thomas Filer, 15.60, 13th
Dwayne Murphy, 16.07, 20th
Tyler Busboom, 17.29, 36th

200 meter dash:

Casey Humphrey, 37.28, 33rd
Simon Falcon, 39.01, 38th

400 meter dash:

Jarrod Garcia, 1:18.65, 14th
Andrew Huff, 1:22.88, 20th
Simon Falcon, 1:22.99, 21st
Casey Humphrey, 1:27.81, 28th

800 meter run:

Jarrod Garcia, 3:00.40, 5th *
Joshua Harnisch, 3:21.15, 17th

1500 meter run:

Joshua Harnisch, 6:30.90, 7th

4x100 meter relay:

Thomas Filer
Jarrod Garcia
Dwayne Murphy
Andrew Huff, 1:06.86, 5th

Midget Boys

Long jump:

Derrick Bell, 12'05.50", 23rd
Joesph Garcia, 11'04.50", 31st

Shot put:

Jeffrey Marlowe, 23'08.00", 17th

Discus throw:

Jeffrey Marlowe, 42'01.00", 18th

100 meter dash:

Derrick Bell, 13.99, 7th -- Finals: 14.01
Damian Bowe, 14.23, 12th

200 meter dash:

Lukas Hulett, 27.77, 3rd *
Damian Bowe, 29.65, 8th
Peter Falcon, 32.03, 24th
Jonathon Teasley, 49.20, 32nd

400 meter dash:

Lukas Hulett, 1;02.55, 2nd *
Peter Falcon, 1:15.41, 22nd
Jonathon Teasley, 2:01.60, 31st

800 meter run:

Joesph Garcia, 2:57.04, 17th

4x100 meter relay:

Derrick Bell
Joesph Garcia
Damian Bowe
Lukas Hulett, 55.21, 2nd *

Youth Boys

100 meter dash:

Anthony Armstrong, 12.81, 13th

200 meter dash:

Anthony Armstrong, 26.60, 14th

400 meter dash:

Anthony Armstrong, 59.01, 9th

1500 meter run:

Christopher Noyes, 5:38.96, 14th

Intermediate Boys

High jump:

John Harnisch, 4'10.00", 8th

Triple jump:

Greg Filer, 31'06.75", 10th

100 meter dash:

David Coley, 11.63, 1st * -- Finals: 11.63

200 meter dash:

David Coley, 23.85, 2nd *
Derrick Lane, 24.53, 9th

400 meter dash:

Derrick Lane, 55.01, 3rd *

110 meter hurdles:

Greg Filer, 17.74, 8th -- Finals: 18.28

400 meter hurdles:

Greg Filer, 1:06.38, 4th *

Young Men

Long jump:

David Harnisch, 17'10.00", 3rd *

100 meter dash:

David Harnisch, 12.04, 3rd *

200 meter dash:

David Harnisch, 24.89, 3rd *

400 meter dash:

David Harnisch, 56.74, 4th *

800 meter run:

Mickey Kaufman, 2:10.91, 2nd *

1500 meter run:

Mickey Kaufman, 4:24.11, 3rd *

5000 meter run:

Mickey Kaufman, 19:21.84, 1st *

(*) indicate individuals who qualified for the USATF Region VIII Junior Olympic Championships @ University of Nebraska-Lincoln.

2000 West Omaha Wind Invitational

Millard West H.S. -Millard,NE- Saturday 06-17-00

Bantam Girls

800 meter run:

Zenoviah Harnisch, 3:26.81, 6th
Gabrielle Ware, 3:48.42, 10th

1500 meter run:

Zenoviah Harnisch, 7:01.27, 6th
Gabrielle Ware, 7:50.47, 10th

Midget Girls

400 meter dash:

Patricia Harnisch, 1:10.65, 6th

800 meter run:

Patricia Harnisch, 2:42.97, 1st
Joanna Harter, 2:57.52, 6th

1500 meter run:

Patricia Harnisch, 5:38.12, 1st

Youth Girls

High jump:

Kathleen Filer, 3'6.00", 3rd

100 meter hurdles:

Kathleen Filer, 22.15, 2nd

Intermediate Girls

Shot put:

Carli Seeba, 37'11.50", 1st
Amanda Dillard, 32'0.00", 3rd

Discus throw:

Carli Seeba, 119'4.00", 1st
Amanda Dillard, 91'9.00", 3rd

200 meter dash:

Norma Reynolds, 28.54, 5th

400 meter dash:

Norma Reynolds, 1:00.14, 2nd

Bantam Boys

Long jump:

Thomas Filer, 11'2.50", 1st
Joshua Harnisch, 9'2.00", 6th

200 meter dash:

Dwayne Murphy, 33.70, 6th

800 meter run:

Joshua Harnisch, 3:24.49, 7th

1500 meter run:

Joshua Harnisch, 6:51.52, 3rd

4x100 meter relay:

Bellevue Breeze Track Club, 1:05.37, 2nd

4x400 meter relay:

Bellevue Breeze Track Club, 5:31.59, 1st

Midget Boys

Shot put:

Darryl Wilkins, 24'9.50", 4th
Jeffrey Marlowe, 24'4.50", 5th

100 meter dash:

Derrick Bell, 14.66, 4th
Damian Bowe, 14.81, 5th

200 meter dash:

Lukas Hulett, 27.86, 2nd

400 meter dash:

Lukas Hulett, 1:02.65, 1st

800 meter run:

Joesph Garcia, 2:40.63, 4th

4x100 meter relay:

Bellevue Breeze Track Club, 56.65, 3rd

Intermediate Boys

High jump:

John Harnisch, 5'0.00", 3rd

Long jump:

John Harnisch, 15'1.00", 1st

Triple jump:

Greg Filer, 32'9.00", 2nd

100 meter dash:

David Coley, 11.64, 1st
Derrick Lane, 12.34, 6th

200 meter dash:

David Coley, 23.67, 1st
Derrick Lane, 25.14, 4th

400 meter dash:

Derrick Lane, 54.49, 2nd

110 meter hurdles:

Greg Filer, 19.27, 2nd

Young Men

Long jump:

Zavier Pitt, 16'1.00", 1st

Pole vault:

Brian Franzone, 10'6.00", 2nd

100 meter dash:

Zavier Pitt, 12.19, 1st

400 meter dash:

Zavier Pitt, 59.29, 1st

USATF Region VIII Junior Olympic Championships

University of Nebraska -Lincoln,NE-
Saturday 07-01-00 to Sunday 07-02-00

Bantam Girls

800 meter run:

Zenoviah Harnisch, 3:16.05, 12th

1500 meter run:

Zenoviah Harnisch, 7:00.99, 11th

Midget Girls

800 meter run:

Patricia Harnisch, 2:40.38, 5th

1500 meter run:

Patricia Harnisch, 5:25.68, 3rd *

Youth Girls:

High jump:

April Plageman, 4'11.00", 2nd *

Triple jump:

April Plageman, 30'07.00", 2nd *

Intermediate Girls

Shot put:

Carli Seeba, 35'11.25", 5th
Amanda Dillard, 31'04.50", 10th

Discus throw:

Carli Seeba, 119'05.00", 3rd *

Javelin throw:

Carli Seeba, 77'01.00", 4th

100 meter dash:

Monique Baker, 13.27, 14th

200 meter dash:

Monique Baker, 27.87, 16th

400 meter dash:

Danielle Fisher, 1:03.88, 11th

Bantam Boys

800 meter run:

Jarrod Garcis, 2:37.92, 9th

Midget Boys

200 meter dash:

Lukas Hulett, 27.86, 7th -- Finals: 28.26

400 meter dash:

Lukas Hulett, 1:02.81, 5th

4x100 meter relay:

Derrick Bell
Joesph Garcia
Damian Bowe
Lukas Hulett, 55.67, 5th

Intermediate Boys

100 meter dash:

David Coley, 11.56, 7th -- Finals: 11.75

200 meter dash:

David Coley, 23.44, 5th -- Finals: 23.80

400 meter dash:

Derrick Lane, 54.87, 12th

400 meter hurdles:

Greg Filer, 1:05.92, 5th

Young Men

100 meter dash:

David Harnisch, 11.86, 15th

200 meter dash:

David Harnisch, 24.25, 17th

400 meter dash:

David Harnisch, 56.51, 8th

5000 meter run:

Mickey Kaufman, 16:37.74, 5th

(*) indicate individuals who qualified for the 2000 USATF Junior Olympic National Championships @ University of New York- Buffalo, NY.